Dowiedz się więcej

Poradnik

Kolory – znaczenie barwy żółtej

Jedną z podstawowych barw jest żółć, czyli barwa żółta. Barwa ta należy do barw ciepłych, większość z nas przywodzi na myśl ciepłe promienie słońca. Symbolicznie kolor żółty jest uważany za kolor złota. Uważany jest za symbol mądrości. Przed wiekami stroje w żółtym kolorze były zastrzeżone jedynie dla kobiet zamężnych.

Z czasem jednak symboliczne znaczenie koloru żółtego zaczęło się zmieniać. Zaczęto go uważać za symbol wrogości – stąd w okresie II wojny światowej naziści zmuszali żydów do noszenia na odzieży gwiazd Dawida w żółtym kolorze, zdrady i fałszu. Na obrazach, które powstawały od XII wieku zawsze postać Judasza widniała w szatach żółtego koloru.

zolta stronaKolor żółty jest chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Kojarzy nam się przede wszystkim ze wspomnieniami z wakacji. We wnętrzach doskonale sprawdza się w połączeniu z innymi kolorami. Zdecydowanie jest to kolor, którym najchętniej wybieramy jako przewodni w pokojach przeznaczonych dla dzieci. Ze względu na to iż jest to barwa jasna, idealnie nadaje się do malowania ścian w pomieszczeniach z małym dostępem światła słonecznego. Tak pomalowany pokój od razu stanie się bardziej jasny, a co za tym idzie bardziej wesoły.

Kolor żółty doskonale sprawdza się we wnętrzach w połączeniu z kolorem szarym. Dodatki w szarym kolorze sprawią, że poczujemy się wyciszeni. Lekko zgaszone odcienie koloru niebieskiego także dobrze komponują się z żółcią. Ale pamiętajmy, że w takim połączeniu kolor żółty nie może być zbyt intensywny. Idealnym połączeniem są także różne odcienie koloru żółtego i brązowego.

Paleta barw żółtych obejmuje wiele różnych odcieni. Są wśród nich zarówno odcienie limonkowe, cytrynowe, jak też intensywny odcień bananowy. Stąd możliwości wykorzystania barwy żółtej w aranżacji wnętrz są niezwykle duże. Różne odcienie żółtego sprawdzają się przede wszystkim w ciemnych pomieszczeniach. Doskonale prezentują się we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu. Kolor żółty jest barwą niezwykle energetyzującą, jeśli więc czujemy się zmęczeni pomyślmy, czy nie warto przemalować ścian na żółto.